Opłata skarbowa (ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej)
W świetle obowiązującej ustawy:
- Zwolnione z obowiązku ponoszenia opłaty skarbowej są:
- zezwolenia na zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg,
- pozwolenie na lokalizowanie w pasie drogowym obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego,
- zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego.
- Pobiera się opłatę skarbową od:
- zezwoleń na lokalizację lub przebudowę zjazdu w kwocie – 82,00 zł (nie dotyczy budownictwa mieszkaniowego, które nie podlega opłacie skarbowej),
- pełnomocnictw lub prokury, odpisu, wypisu lub kopii (pełnomocnictwa lub prokury) w wysokości – 17,00 zł. z zastrzeżeniem, że mocodawca pełnomocnika jest zwolniony z obowiązku zapłaty opłaty na podstawie art. 7 ustawy o opłacie skarbowej (np. pełnomocnik jednostki budżetowej, samorząd terytorialny – gminy).
Wymaganą opłatę skarbową uiszcza się w kasie Urzędu Miasta Dębica lub przelewem na konto:
- Urząd Miejski w Dębicy
- ul. Ratuszowa 2, 39-200 Dębica
- nr rachunku bankowego PEKAO S.A 29 1240 4764 1111 0000 4863 34 19
Oryginał dowodu opłaty skarbowej należy dołączyć do wniosku.
- Czynność urzędowa, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego nie podlega opłacie skarbowej (art. 2, ust. 1 pkt. 2 ustawy), natomiast pełnomocnictwo w tym zakresie podlega opłacie chyba, że podmiot, który występuje w sprawie jest zwolniony z opłaty skarbowej.
- Zwrot opłaty skarbowej następuje na wniosek. Opłata podlega zwrotowi – od wydania zaświadczenia, zezwolenia jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie wydano zaświadczenia lub zezwolenia, od dokonania czynności urzędowej – jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie dokonano czynności urzędowej.
Dokumentowanie zapłaty opłaty skarbowej, zwrot opłaty i sposób sporządzania adnotacji potwierdzających zapłatę opłaty skarbowej, zwolnienie od niej lub wyłączenie określa: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej ( Dz. U. Nr 187 z 2007r. poz. 1330)
- Składający wniosek lub pełnomocnictwo albo dokonujący zgłoszenia zobowiązany jest załączyć dowód zapłaty opłaty skarbowej. Dowód ten pozostawia się w aktach sprawy.
- Na żądanie podmiotu, który dokonał zapłaty opłaty skarbowej, dowód zapłaty może zostać zwrócony, po uprzednim dokonaniu na jego odwrocie adnotacji określającej:
- przedmiot opłaty skarbowej,
- kwotę uiszczonej opłaty,
- datę dokonania zgłoszenia albo złożenia wniosku lub pełnomocnictwa
- pieczęć urzędową,
- podpis osoby dokonującej adnotacji z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego.